pipMaster

Kdo je pipM​aster?

Největší a nejdéle sloužící český YouTuber na české a slovenské scéně věnující se grilování a barbecue.

Každý, kdo se v posledních pěti letech alespoň trochu zajímal o grilování, musel na sociálních sítích narazit na Davida Kubrichta alias pipMastera, pro kterého se grilování stalo naprostou životní vášní. Jeho videa na YouTube mají dnes celkově 13 milionů shlédnutí. Každý týden lidem radí, jak udělat něco dobrého na grilu. Nejen krkovičku nebo hovězí steak, ale i žebra, roládu, guláš s knedlíkem či pizzu.

Mezi svými 85 tisíci fanoušky boduje nejen neotřelými nápady, ale i osobitým neuhlazeným projevem. Grilování pipMastera pohltilo natolik, že se rozhodl ho lidem přiblížit ještě více. Vysvětlit jim, co a jak správně grilovat, jak se naučit používat svůj gril na maximum a ukázat jim, že na grilu se dá udělat téměř cokoli a kdekoli, ať už jste doma nebo na hausbótu pražské Vltavy či na golfovém hřišti.

pipMaster

Q & A

Kdo je pitmaster?  

Americký výraz respektu mistrovi grilu.

Jak vznikla přezdívka pipMaster?  

Protože v Americe jsou mistři grilu označováni za pitmastery a Davidovi od mládí říkali "pip" takže se stal "pipMasterem".

Jaký je rozdíl mezi grilováním a barbecue?  

Pro grilování jsou charakteristické vysoké teploty grilu v rozsahu 250-350 °C a krátké časy úprav nejčastěji malých kusů steakových mas. Naproti tomu pro barbeque jsou typické nízké teploty v rozsahu od 100 do 150 °C velkých kusů mas po dlouhou dobu, jenž se při pomalé přípravě zaudí. Grilované steakové maso bylo v Americe původně určeno pro panstvo a méně kvalitní kusy masa pro otroky.

Jak je to s celoročním grilováním?  

Většina lidí u nás má zažito, že grilovací sezona probíhá od května do září. Je to dáno jak klimatickými podmínkami, tak hlavně velkou tradicí uzení. Na území dřívějšího Rakouska-Uherska se totiž po každé zabijačce udilo, aby se maso nezkazilo a vydrželo poživatelné po několik měsíců. Dnes už se udí jen pro chuť. V jiných zemích jako jsou Španělsko, Itálie, Chorvatsko a obecně vše od Maďarska na jih tam se maso většinou suší teplým vzduchem, které nabízí místní klima.

A co se tedy na grilu v chladnějších měsících dělá?

Na podzim a přes zimu se dělají spíše vydatnější a tučnější jídla, větší kusy masa (barbecue), kde se maso udělá samo a nemusíte se o něj příliš starat a samozřejmě teplé omáčky. To samé je s pitím, místo piva nebo drinku si ke grilu dopřejete punč nebo svařák.